Въпреки, че го познаваме много добре, има още какво да научим за него. Съществуват много съмнения и противоречива информация за това масло. Използваме го в кухнята и банята. То е мултифункционален продукт и има множество ползи. Съставът на кокосовото масло - различните мастни киселини и ценните витамини - го прави едно от най-добрите масла, предлагащи ползи за здравето.
Извлечено от популярните кокосови палми (Cocos Nucifera). На санскрит те се считат за дървета, които задоволяват всички нужди, а на малайзийски език, кокосът означава дърво с хиляда ползи. Това обяснява защо кокосовите палми от южна Азия и Северна Америка се използват толкова често в козметичната индустрия. Изключително ценното кокосово масло е пресовано от така наречената кокосова копра. Ползите от кокосовото масло са познати по целия свят. Интересно е, че всяка част от кокоса е полезна, също и в хранителната индустрия, например кокосова вода, кокосово мляко, кокосови стърготини.
Cocos Nucifera Oil
Натуралното кокосово масло, извлечено от кокосови ядки, е бяло и плътно при стайна температура. То се разтопява на 20-28°C, следователно често е наричано растителен бутер. То е идеалният продукт за процедури за коса, въпреки гъстата формула, която затруднява нанасянето. Ето защо трябва да търсим кокосо масло, което е включено е козметика. То е популярен компонент в такива продукти, тъй като не пречи на формулата им; то само я обогатява с ценни свойства.
Нерафинирано срещу рафинирано кокосо масло - ако сте се чудили по този въпрос, нека изяснем нещата. Процесът на рафиниране включва премахването на нечистотиите от растителните продукти. Рафинираното кокосово масло определено е по-подходящо за храна, защото няма аромат и е чисто. Маслото е чудесно за пържене например. Трябва да имаме предвид обаче, че рафинирането премахва някои хранителни свойства. Следователно, нерафинираното масло трябва да се използва при грижа за красотата. Нерафинирано срещу рафинирано кокосово масло - този тип дилема се разрешава лесно. Винаги използвайте нерафинирано масло за козметични цели и рафинирано при готвене.
Кокосовото масло най-често се използва в кухнята. То получава негативни отзиви, защото е направено главно от мастни киселини, за които се смята, че не са здравословни. Всъщност, ако използваме кокосово масло в умерени количества, то не се насъбира като мазнина, а дава енергия и гори калории. Ето защо то е много популярно при опити за отслабване.
Грижи се добре и за красотата ни. Кокосовото масло е чудесно като отделна козметика или като съставка на други продукти. Може да се използва при производството на продукти за коса и кожа - работи добре като основа или като добавка, отговорна за защита и хидратация. Кокосовото масло може да се използва и като околоочен крем или за домашни козметики. Може да бъде открито в продуктите от Nanoil за коса с ниска и средна порьозност. Купуването на готово за употреба масло за коса с идеалния състав от масла е чудесна алтернатива на времеемките домашни продукти.
Има иключително богат и интересен състав. Никой не трябва да е изненадан, че кокосовото масло получава позитивни ревюта и може да бъде открито в дрогериите и магазините за билки. То е резултат от страхотни съставки. Над 50% от кокосовото масло е направено от наситена лауринова киселина от групата на специалните мазнини (средноверижни триглицериди – по-лесно смилаеми). Кокосовото масло съдържа ли омега-3 киселини? Не в големи количества. Нерафинираното кокосово масло е изградено главно от наситени мастни киселини.
В допълнение, кокосовото масло е източник на витамини B, B1, B2, B3, B6, C, който се бори с инфекциите, и Е, който е антиоксидант. Има и ценна фолиева киселина, която е важна за бъдещите майки. Кокосовото масло съдържа калий, калций, магнезий, желязо, фосфор и цинк. Ето защо е толкова популярен в грижата за красотата на кожата и косата.
Когато обсъждаме свойствата на кокосовото масло, трябва да споменем и ползите за кожата. То има силно противобактериално и противогъбично действие, следователно се използва при процедури за обриви, екзема, срязвания и одрасквания, както и при акне, тъй като подобрява състоянието на кожата. То хидратира, оставяйки кожата гладка и идеално подхранена. То ефективно подсилва регенерирането на епидермиса.
Маслото подхранва кожата на тялото, както и скалпа. То го поддържа здрав и прониква в най-дълбоките слоеве. Като резултат то подобрява състоянието на скалпа дори след някои сложни химически процедури във фризьорския салон. Заради характерната си структура, кокосовото масло работи добре за грижа за косата. Първо, то има благоприятно влияние върху скалпа и корените, което води до видимо по-силна коса. Второ, кокосовото масло под формата на маска за коса предоставя комплексно действие. То възстановява и изглажда върховете, спирайки цъфтенето, добавяйки мекота и блясък, хидратирайки идеално, улеснявайки сресването и защитавайки деликатните фибри.
Казано е също, че кокосовото масло е чудесен продукт за коса, която е податлива към опадване. Това от части е вярно. Ако го използвате редовно и правилно, то успява значително да подсили корените. Ако оставите кокосовото масло за през нощта, кичурите ви ще станат бляскави и меки след измиване. Корените ще са по-силни, а косопадът ще намалее постепенно с всяко измиване на косата.
Кокосовото масло е идеално за коса с ниска порьозност, тъй като голямото количество наситени мазнини пасват на структурата на косъма. Проучване е показало, че кокосовото масло е подходящо и за коси с друга порьозност, благодарение на защитните, хидратиращи и подхранващи свойства, които притежава. То например работи при кичури със средна порьозност или опадващи такива. Най-добре е обаче да потърсите кокосово масло, което се съдържа в продукт за грижа за косата и е в комбинация с други масла.
Коментари: #0