Процедурите с масла са не само модерни, но и много вфективен и нежен начин да се погрижите за косата си. Тъй като натуралните масла са станали много популярни, един от най-важните въпроси е: кое да избера за процедура на моя тип коса? Не е толкова лесно да попаднете на идеалния измежду 100 масла, налични на пазара. По-долу ще откриете препоръки, които ще ви помогнат да разберете как да напасвате маслата с специфичните типове коса.
Над 100 различни натирални масла се използват в козметичната индустрия. Интересен факт е, че голям брой се използват и ежедневно в кухнята. Например: слънчогледовото масло, царевичното масло и оризовото масло. Все пак, тези, които се използват за грижа за косата трябва да са чисти, органични, студенопресовани, нерафинирани и без изкуствени съставки. В допълнение, растителните бутери също се използват често. Какво представляват? Те включват масла, които имат твърда консистенция на стайна температура и се нуждаят от нагряване, за да се втечнят.
Сред стотиците масла, трябва да изберете едно, което да е най-подходящо за косата ви. Не е учудващо, че този въпрос причинява много съмнения и безсънни нощи. Кое масло е най-подходящо за начинаещи? То трябва да пасва на порьозността на косата, да идва от доверен източник, да е нерафинирано и студенопресовано.
Можете да различите три вида коса и същия брой категории масла за коса. Познавайки свойствата и на двете, няма да имате проблем с избора на подходящи масла за специфичния тип коса. Кичурите могат да имат различна порьозност, което показва нивото им на увреждане. Как да определите порьозността? Един от методите е да наблюдавате косъма под микроскоп. За щастие има и други начини, които могат да ви помогнат да идентифицирате порьозността си у дома.
Маслата са съставени от естери, мастни киселини, витамини, фосфолипиди и минерали – те могат да бъдат категоризирани според техните свойства. Разделени са спрямо способността им да абсорбират, която зависи от размера на частиците и съдържанието на мастни киселини в маслото.
Малко по-големите частици са характерни за полу-проникващите масла с ненаситени мастни киделини омега 7 и омега 9. Тази група включва масло от макадамия, от арган, от марула, от маракуя и жожоба. Това са компонентите на маслото за коса Nanoil за средна порьозност.
Големите частици могат да се приспособят към дефектите в структурата на косъма. Характерни са за непроникващите масла с ненаситени масла омега 3 и омега 6, като: масло от вечерна иглика, от памукови семена и от авокадо, които са комбинирани в маслото за коса с висока порьозност от Nanoil.
Когато знаете порьозността на косата си, е много лесно осъзнато да напаснете маслото за нея. Следователно, процедурата носи много по-добри резултати и рискът от наелектризирване намалява. Продължавайте да четете и ще разберете кое масло да изберете.
Русата коса съдържа малко меланин и е по-тънка и слаба. Особено, ако е изкуствено изрусена. Следователно, процедурите с масла за русата коса трябва да се извършват с леко, добре абсорбиращо се масло, която да не претовари крехките кичури. Добра идея е да използвате масло от макадамия (прониква добре), от марула или жожоба. Момичетата с руса коса, които са доволни от цвета си, трябва да избягват използването на индийски масла (амла и брахми), както и рициново масло - те имат потъмняващи свойства.
Къдравата коса често се различава по структура - те по принцип са много по-тънки и по-податливи на накъсване. По природа те имат по-висока порьозност и с ледователно масло за висока порьозност е идеално; изберете например от грозде, слънчоглед, сладък бадем, ленено семе, авокадо, лешник или нийм.
Проблемът с наелектризирването засяга всички, които имат кичури със средна и ниска порьозност. В този случай най-доброто масло не само ще се погрижи за наелектризирването, но и ще изглади и осигури правилна хидратация. Следните масла съдържат подобни свойства: ленено масло, зехтин, и масло от жожоба. Укротяването на кичурите и мекотата се осигурява от правене на процедура с масла и използване на топлина или спрей през деня.
Боядисването има силно негативно влияние върху кератиновата структура на косъма. Боите причиняват увреждане на кичурите, следователно маслото за подобен тип коса трябва да действа в дълбочина, да регенерира, подсилва и защитава от бъдещи повреди. За боядисана коса се препоръчва масло от авокадо, от гроздови семки, от сладък баден и арган.
Изрусената коса както и третираната са увредени и отслабени. Тя се нуждае от регенерация и подсилване в дълбочина. В този случай е добре да посегнете към арганово, слънчогледово масло или от семена на памук.
Губенето на коса е нормално, ако не е прекалено. Процедурата с масла може да спре опадването, защото то подсилва корените и рвгулира функциите на скалпа. Маслата, препоръчвани при косопад са: рициново, от черен кимион, кедрово (получено от сибирски бор, не етерично масло).
Подобен тип коса се нуждае от подсилване и повече обем, хидратация, но не в прекалени количества. Деликатната коса, например светлата по природа такаса трябва да се третира с масла, които се абсорбират лесно. Можете да изберете измежду следните: зехтин, масло от шафран, ленено масло или макадамия – полупроникващо масло.
Краищата са частите от косата, които са най-изложени на вредното въздействие на външните фактори, високите температури тн. Те се нуждаят от ефективна защита. Аргановото масло или маслото от семена на памук ще предпазят идеално върховете на косата и ще действат като термична защита.
Подобно на къдравата коса, вълнообразните кичури са с висок риск за наелектризирване и накъсване. Нуждаете се от масло, което ще подчертае вълните, ще попие лесно, ще предотврати наелектризирването и няма да отнеме от обема на кичурите. Жожоба, бадем или ленено семе ще бъдат най-подходящи за такава задача.
Почти всяко масло ще подейства добре на дехидратираните кичури поради факта, че маслата са естествени емолиенти. Следователно, те предпазват кичурите от дехидратация и поддържат подходящо ниво на хидратация. Най-добрите масла са: макадамия, слънчогледово масло, бадемово масло, масло от авокадо и масло от пшеничен зародиш.
Изглежда, че мазните масла не се препоръчват за мазна коса. Всъщност, те регулират работата на мастните жлези, почистват и предотвратяват секрецията на себум, която причинява мазен скалп. В други случаи, най-доброто решение е да втриете рициново или кедрово масло в скалпа.
В повечето случаи, борбата с пърхота е неравностойна, защото случаите са много различни. Все пак, всичко започва с нормалната функция на скалпа. Чудесен заместител на шампоаните срещу пърхот са масла за коса с пърхот. Любимците в тази категория са кедрово масло, рициново масло, масло от репей или масло от розмарин.
Чупливостта на косата е свързана главно с увеличената порьозност. Ако имате суха и крехка коса, може да си струва да посегнете към препоръчваните масла за средна и висока порьознонст. Те ще добавят гъвкавост и гладкост. Например, маслото от вечерна иглика, царевица пшеничен зародиш и арган.
Изправянето на косата е вредно само ако не й осигурите адекватна защита. Най-доброто масло за стилизиране е натуралното арганово (предоставя термална защита, регенериране и хидратация) както и масло от маракуя или марула.
Увредената коса има висока порьозност и маслата, които са подходящи за нея са тези, които предоставят цялостна регенерация, подсилване, хидратиране и възвръщане на кератиновата структура. Маслата за коса с висока порьозност, които се препоръчват за силно увредени кичури са: шафраново масло, масло от гроздови семки, масло от вечерна иглика, масло от семена на памук или царевично масло.
Коментари: #0