Те успокояват раздразненията, подпомагат регенерацията на кожата и правилното протичане на процесите на самообновяване – така действат билковите дестилати. Дали обаче те са достатъчно мощни, за да заемат мястото на тониците и лосионите за лице? Какво прави билковите дестилати ефективни, когато се използват за целите на грижата за кожата? Днес откриваме тайните на билковите дестилати. Научете най-популярните билкови дестилати и техните ползи.
Не беше толкова отдавна, когато малцина чуха за тях, но днес за много хора билковите дестилати (напр. овлажняващите) представляват неразделна част от ежедневната рутинна грижа за кожата. Въпреки че билковите дестилати завладяха козметичната индустрия, все още има хора, които не знаят какво всъщност представлява билковата вода и как да използват правилно тези продукти. Крайно време е да промените това и да откриете всички предимства на билковите дестилати.
Какво представляват билковите дестилати? Това е същото като: флорална вода, билкова вода, хидролати/хидрозоли, етерични води - има безброй наименования на тази изцяло натурална козметика.
Методът на производство на билковиte дестилати определя естествеността на продукта. Най-лесният начин да обясним какво е билков дестилат, е като обясним неговия произход. Билковият дестилат е страничен продукт от производството на етеричните масла - процесът на извличане на билки чрез парна дестилация. Някога смятани за безполезни, днес изключителните им способности за подобряване на кожата и косата са високо оценени из целия свят.
Интересен факт!
Думата "хидролат" произхожда от френския език; хидро означава вода, а лат означава мляко.
Натуралните билкови дестилати, които се използват за целите на грижата за кожата, всъщност не се различават много от дестилатите, използвани за подобряване на състоянието на косата, които всъщност са по-известни като хидрозоли за коса.
Те са на водна основа и имат наистина фин аромат. Очевидно растението, от което се извлича определен билков дестилат, определя миризмата му. Въпреки че са безцветни, има някои хидрозоли, които могат да бъдат разграничени по техния характерен нюанс и това се отнася например за водата с розмарин, водата от градински чай или водата с канела.
Все пак трябва да се разбере, че един добър билков дестилат - този, с който искате да третирате кожата - трябва да е без добавки: тоест, без оцветители, синтетични аромати и консерванти. Колкото по-проста е формулата, толкова по-добър е дестилата за кожата на лицето ни.
Билков дестилат или масло за лице? Вместо да се чудите кой от двата натуралени продукта подхожда повече на вашата кожа и кой би осигурил по-добри резултати в ежедневната рутинна грижа за кожата, трябва да използвате и двата!
Хидрозолите са по-леки и се попиват от кожата по-бързо, доставайли хидратация до най-дълбоките слоеве на кожата. От друга страна, техните ефекти са по-малко очевидни. Натуралните масла от своя страна са наситени с незаменими мастни киселини и са в състояние да предотвратят загубата на вода в кожата. Ефектите за определено по-драстични. Най-добре е да се ползват в комбинация!
Маслата, които можете да комбинирате с билкови дестилати, трябва да са изцяло натурални, студено пресовани и нерафинирани. Аргановото масло, бадемовото масло и маслото от жожоба са най-добрият избор, но, разбира се, те не са единствените масла, към които можете да посегнете.
Въпреки че комбинирането на двете вещества може да изглежда доста обезпокоително за някои хора, прилагането на билкови дестилати и масла върху кожата е много ефективно. Има няколко възможни начина:
Без съмнение билковите дестилати са продукти за красота, които са ни дадено от природата. Напоследък сме започнали да ценим все по-често подобни подаръци, защото осъзнаваме по-добре предимствата на естествената грижа за кожата.
Определено най-голямото предимство на билковите дестилати е тяхното неутрално рН, поради което тези продукти са толкова подходящи за нашата кожа, възстановявайки баланса в нея. Нито дразнят, нито предизвикват алергични реакции. Вместо това, те просто носят облекчение. Все пак това не са единствените предимства от използването на билкови дестилати за грижа за кожата. Какви ли са останалите свойства на хидрозолите?
Очевидно по-голямата част от гореспоменатите свойства са тясно свързани с ползите, предлагани от дадено растение/билка, от която се получава определен хидрозол. Следователно можете да очаквате много ефекти при ползване на различните флорални води и билкови води.
По-долу ще намерите 10 най-популярни билкови дестилата, както и тяхното въздействие върху кожата.
Кой билков дестилат е най-добрият за подобряване на кожата? Няма еднозначен отговор на този въпрос. Просто трябва да изберете хидрозол, който отговаря на нуждите на вашата кожа. По-долу ще намерите съвети, които ще ви помогнат да изберете идеалния билков дестилат за вашето лице.
Той трябва да е нежен, което означава, че не трябва да проявява свойствата на стягащо, но да доставя влага. Най-добрите билкови дестилати за суха кожа са: розова вода, вода от лимон, вода от жасмин, вода от нероли и вода от лотосов цвят.
Предполага се, че билковите дестилати успокояват раздразненията и осигурява добра защита на кожата. Най-добрите такива за чувствителна кожа са: отново розова вода, вода от малини и алое, вода от жасмин, както и вода от лавандула и лайка.
Такъв продукт за грижа за кожата трябва да помага на мастните жлези да функционират правилно (да се справят с хиперактивността), да почиства, да бъде антибактериален и да балансира pH-то на кожата. Най-добрите билкови дестилати за мазна и склонна към акне кожа са: вода от хамамелис, вода от цистус, вода от розмарин, вода от ягоди и вода от метличина.
Вместо да засилва притока на кръв, той трябва да успокоява раздразненията, да носи облекчение на кожата и да прави капилярите по-здрави. Най-добрите билкови дестилати за куперозна кожа са: розова вода, вода от зелен чай, вода от опунция, вода от лайм и вода от Helichrysum italicum.
Очевидно трябва да има анти-ейджинг ефект, да овлажнява, регенерира, подобрява еластичността на кожата и защитава. Най-добрите билкови дестилати за зряла кожа са: вода от дамаска роза, вода от портокалови цветя, вода от хамамелис и вода от опунция.
Най-лесният начин да използваме билков дестилат за целите на грижата за кожата е да го третираме като алтернатива на тоник за лице (особено когато тоникът, който използвате, е тежък, съдържа алкохол и дехидратира кожата!)
Как да го нанесем? Най-простият начин за използване на билкови дестилати върху лицето е да ги нанесем с ръце, потупвайли леко кожата докато попие, след почистване на лицето, извършено вечер. Достатачно е наистина малко количество хидрозол за да овлажните кожата и да успокоите раздразненията. Ако забележите, че билковият дестилат не е попит напълно от кожата след кратко време - тоест кожата не е абсорбирала целото нанесено количество - можете да премахнете излишъка с памучен тампон. Последната стъпка от естествената рутинна грижа за кожата зависи от обикновеното нанасяне на крем за лице.
Коментари: #0