Естествените глини са изключително популярни и често използвани в грижата за красотата. Те са най-разпространени като съставки на маски за лице и тяло, но могат успешно да се използват и в грижата за косата. Ползите за коса от глината са различни в зависимост от вида на продукта (цвета). Важно е, че козметичната глина има най-голямо въздействие върху скалпа и това е зоната, в която трябва да я нанесете. Казват, че козметичната глина е полезна за почти всичко, затова трябва да влезе в женския ритуал за красота. Козметичната глина се грижи за цялото тяло; приложена върху косата, тя осигурява невероятни ефекти.
Естествената глина е седиментна скала, получена от изветрянето на минерали. Каменистите форми на глина се извличат, натрошават, изсушават на слънце и стерилизират. От дъното на горещите извори може да се извлече и козметична глина.
Нищо чудно, че глината е ценен продукт. Включва пълен набор от необходими на кожата макро и микро елементи, напр. магнезий, калций, калий, мед, желязо, цинк и селен. След като я нанесете върху скалпа и косата, тя прехвърля всички съставки в косата и скалпа.
Козметичната глина има допълнително предимство. Тя е заредена с отрицателен заряд и привлича вещества, които имат положителен заряд, напр. токсини и нечистотии. По този начин ефективно премахва всички вредни токсини, настанили се върху кожата.
Глината има детоксикиращи, дезинфекциращи и пречистващи коса и скалп свойства, контролира мастните жлези и блокира прекомерната секреция на себум. Нещо повече, успокоява всички раздразнения, подхранва и леко повдига корените на косата. Вместо за подхранване, можете да я използвате за оформяне на прическа. Момичетата, които имат гъста коса без обем, както и лесно утежняваща се коса, са най-големите фенове на глината. Има още едно по-малко известно, но много ценно свойство – увеличава притока на кръв, като по този начин засилва растежа на косата. Ето защо глината чудесно се съчетава с естествените масла за коса – смесена с избрано масло, създава интензивна маска за подхранване на косата и кондициониране на скалпа.
Има няколко вида глини за коса и всеки има малко по-различни ползи за красотата. За най-добрата грижа за косата трябва да изберете най-добрия метод на приложение и да откриете свойствата на всяка една от тях.
Удивително пречиства скалпа, така че е идеална за поддържане на правилното ниво на себум, изравняване на pH на кожата, успокояване на раздразнения и възпаления. Зелената глина работи чудесно за грижата за зряла кожа и коса, която се бори със загубата на обем и жизненост, а луковиците й са слабо вкоренени във фоликулите.
Други имена включват каолин и порцеланова глина. Бялата глина е най-меката, така че работи за чувствителния скалп. Нежно успокоява всички раздразнения на скалпа.
Тя е малко по-мека от зелената глина, но има сходни качества – нормализира секрецията на себум, запечатва кръвоносните съдове и съответно подобрява кръвообращението и укрепва космените луковици. Препоръчва се за чувствителен скалп и ще действа по-добре от интензивната „сестра“ – зелената глина.
Версията със светлосиня глина идва от Крим. Пълна е с кобалт. Като се имат предвид ефектите, това е най-здравата глина. Светло синята глина бързо абсорбира себума и стяга кожата, прецизно почиства порите на кожата и елиминира замърсяванията. Подобрява кръвообращението, възстановява и силно подхранва косата. Хората с чувствителен скалп трябва да я избягват поради твърде интензивното й действие.
Тази козметична глина идва от Мъртво море. Има антисептични и почистващи свойства на скалпа, съдържа много ценни минерали и „храни“ косата с тях. Това води до постепенно подобрен вид на косата и интензивно подсилване. Черната глина също предпазва скалпа и косата – предотвратява увреждането, причинено от атмосферните условия.
Освобождава кожата от излишния себум и замърсяванията, оставяйки косата еластична и обемна. Ако следвате грижата против стареене, жълтата глина ще ви хареса – тя забавя стареенето. Жълтата и червената глина имат подобни ефекти, но жълтата е малко по-силна. Въпреки интензивното почистващо действие, глината може да действа по фин начин, като успокоява раздразнения скалп.
Не е перфектна само като маска за коса. Благодарение на нежното си пенообразуващо действие, глината е подходяща за измиване, оставяйки кожата на главата и косата свежа. Използвайте я за блясък, мекота и еластичност на косата. Ghassoul глината работи за всички типове коса. Ако се използва в домашна маска, тя премахва натрупването на кератин. Мароканската глина предотвратява накъсването на косата, отблокира запушените фоликули, стимулирайки здравия растеж.
Не е типична, тъй като не се среща в природата. Създадена е чрез смесване на бяла и червена глина. Розовата глина съчетава предимствата на двете гореспоменати глини. Идеална е за чувствителен скалп и крехка коса (тънка и мазна). Розовата глина действа при фини и изтънени прически и раздразнения на скалпа. Също така е добра за успокояване на слънчеви изгаряния, които се случват на светлокосите жени. Продуктът лекува белезите.
Можете да нанесете глина върху косата посредством различни методи. Маската с глина е най-популярна от тях. Можете да я направите като смесите избрана глина с течност: вода (преварена или минерална) или хидролат (напр. роза, лайка или коприва). Добър избор е обогатяването на маската с няколко капки масло за коса. По този начин косата ви няма да бъде груба след отмиването на маската – маслото ще и придаде блясък и мекота. Нанасяйте маската основно върху скалпа, но я разнасяйте и по дължините на косата, за да могат да се абсорбират маслата и минералите от глината.
Шампоанът с глина е друга идея. Измиването на косата с глина предотвратява изтъняването на косата, помага в борбата с пърхота, балансира отделянето на себум и прави скалпа свеж. Глината ефективно отмива мазнините след третиране с масло за коса. Съставката абсорбира мазнините – също и молекулите на естествените масла. Ако искате шампоан с глина, смесете глината с вода или хидролат (такъв шампоан няма да се пени). Добавянето на глина към традиционен шампоан е друга добра и толкова популярна идея. Сместа действа еднакво и допълнително се пени. Много жени използват козметична глина вместо сух шампоан, като нанасят суха глина върху скалпа и корените, изчакват няколко минути и разресват остатъка от продукта.
Ексфолирането на скалпа е друг начин за прилагане на натуралната глина. Действа невероятно при изключително мръсен и мазен скалп. Лечението засилва притока на кръв, стимулира космените луковици и ви позволява да премахнете натрупването на продукти и кератина. Трябва да смесите глината с шампоан или мек балсам без SLS и захар (на една лъжица балсам и глина се слагат три лъжици захар). Нанасяте сместа върху косата и скалпа, като масажирате 2-3 минути.
Глината се препоръчва като средство за лечение на много проблеми със скалпа и косата. Редовната употреба на козметичната глина спомага за растежа на здрава и силна коса. Глина за изтъняване, глина за растеж на косата или може би глина за мазен скалп – ако изберете правилната, тя ще се справи с всеки проблем.
Чист скалп и коса, вече не без обем, утежнена или мазна коса; вместо това – подхранване, мекота и защита срещу външни фактори – това са само малка част от предимствата, които получавате с помощта на глините за коса.
Коментари: #0