Увредената, суха и непокорна коса се нуждае от силна и незабавно възстановяваща терапия. Обикновеният шампоан и балсам може да не са достатъчни, за да се справите с такова предизвикателство. В този случай е време да се намеси серумът за коса - струва ли си да се използва и ако да, защо? Какво точно представлява добрият серум за коса и как действа? В състояние ли е незабавно да възстанови безупречното състояние на косата? Как да осигури на косата интензивна регенерация и да подобри външния ѝ вид? Нека разберем!
Серумът за коса представлява гъста субстанция, обикновено с мазна или гелообразна консистенция, затворена в бутилка с малък до среден размер. Той представлява кондензирана есенция, съставена от различни мощни подхранващи вещества. Основната му цел е незабавно да подобри външния вид на косата - серумът въздейства не само върху люспите на косъма, но действа и върху повърхността. Подобна козметика е предимно силиконова бомба, отговорна за подхранването на увредена, непокорна, къдрава или дехидратирана и отслабена коса. Много жени посягат към серума за коса, защото искат да постигнат ефект, подобен на ламиниране на косата. Можем ли наистина да получим такива невероятни резултати с използването на серум?
Можете да посегнете към серум, когато забележите, че видът на косата ви се е влошил значително. Той е чудесно средство за подобряване на външния вид на кичурите - подхранва, изглажда, предпазва от увреждане и увеличава блясъка. Ето кои са най-популярните свойства на серума за коса:
Не съществуват разпоредби или ограничения по отношение на това кой може и кой не трябва да използва серум за коса. Козметичният пазар предлага широка гама от серуми, така че е лесно да се избере този, който ще бъде отговорът на нуждите на определен тип коса. Жените са склонни да търсят продукти, които вършат чудеса още след първата употреба и моментално подобряват външния вид. Затова серумът за коса често се счита за разкрасяваща процедура.
Сред тези видове козметика има и специализирани продукти, насочени към конкретни нужди на косата. Кои видове серуми са най-популярни?
На първо място, когато избирате серум за коса, не се заблуждавайте, че той ще "запечата" съществуващите цъфтящи краища или силно ще регенерира увредената коса. Въпреки това, при условие че се използва редовно, той може да предпази кичурите от увреждане и да предотврати цъфтежа на връхчетата в бъдеще. Свойствата на серума за коса често се ограничават до защита на косата от увреждане и подобряване на външния ѝ вид. Най-важното нещо, за което трябва да следите при закупуването на качествен серум, е неговият състав. Колкото повече тежки силикони и къси, монохидратни алкохоли се съдържат в серума, толкова повече той изсушава косата!
Освен това, когато купувате серум за коса, трябва да сте наясно, че тези продукти подобряват външния вид на косата ви само повърхностно и се отмиват още с първото измиване с шампоан. Затова добрият серум за коса трябва да съдържа възможно най-много активни вещества, които да подхранват косата и да оказват положително въздействие върху нейното състояние (натурални растителни масла, колаген, кератин, витамини, серамиди и билкови екстракти). Важно е серумът за коса да съдържа летливи или леки силикони, които не влияят неблагоприятно върху структурата на кичурите.
Серумът за коса може да се използва дори няколко пъти дневно, освен ако производителят не препоръчва друго. Най-често серумът трябва да се използва само сутрин, преди да оформите косата. Той укротява кичурите, подобрява външния им вид, полира, защитава и прави косата по-лесна за оформяне.
Също така, серумът за коса може да се нанася върху суха коса преди оформяне на прическата или върху мокри кичури веднага след измиване. Това ще предпази косата от високата температура, отделяна от сешоара.
Серумът за коса е гъст козметичен продукт със силна концентрация, затова, когато го нанасяте върху косата, не забравяйте да не прекалявате с количеството му - обикновено са достатъчни две дози, които се прилагат с помощта на приложената помпичка или капкомер.
Нека развенчаем този мит - никой серум за коса не е в състояние да възпрепятства косопада или да ускори растежа. Защо? Отговорът е съвсем логичен. Съставът на серума за коса го дисквалифицира като средство, което би било подходящо за втриване в скалпа, а това е единственият начин да се регенерират космените фоликули, да се укрепят и да се стимулира работата им. Козметично средство, което се прилага само върху връхчетата или дори върху цялата дължина на косата, има силата да подобри външния вид или структурата, но не осигурява укрепване на корените.
Серумът за коса се радва на най-различни мнения - най-вече защото можете да намерите продукт с отличен състав, който не само разкрасява, но и въздейства подхранващо на косата, или серум, който съдържа много противоречиви вещества и само временно подобрява външния вид на косата, а често след продължителна употреба директно допринася за увреждането ѝ.
Когато избирате серум за коса, помислете с какъв проблем на косата искате да се бори той. Ако искате да подобрите блясъка или цвета на косата - посегнете към серум, който е предназначен директно за тази цел. Тънката коса и заплетената коса също ще открият "съюзник" сред гамата от серуми за коса. Съществуват продукти, които изграждат микроскопично покритие върху повърхността на косата, благодарение на което тя става по-плътна (за съжаление този ефект трае само до следващото измиване на косата и така косата не става по-плътна дори в дългосрочен план). Такъв ефект на лъскава коса, подобен на този, получен чрез ламиниране на косата, също е само временен и изчезва след измиване с шампоан.
Много добра идея е през лятото да се използва серум за термозащита. Той не само ще предпази косата от високата температура на сешоара, но и ще я защити от силното слънце и ултравиолетовите лъчи.
Не забравяйте обаче, че твърде честата употреба на силикони и алкохоли допринася за дехидратиране на косата и влошаване на състоянието ѝ след продължителна употреба на серума. С други думи, серумът за коса осигурява предимно разкрасяващи и предпазващи косата качества - неговите регенеративни "способности" често са много ограничени. Той е отличен продукт, който подобрява външния вид на косата, но не трябва да се третира като лечение, възстановяващо увредените кичури.
Какво можете да използвате вместо серум за коса на силиконова основа? Ако целта ви е да регенерирате и подхраните косата - струва си да посегнете към натуралните масла за коса, а не към серум за коса. Само маслата са в състояние да възстановят и регенерират сърцевината на косъма и да проникнат във вътрешните структури. Маслата оказват благотворно влияние не само върху цялата дължина, но и върху вътрешните структури на косъма, и най-вече върху луковиците му. Правилно извършеното омасляване на косата е като професионално лечение на косата.
Казват, че маслото за коса е "серум, създаден от природата" - то е идеално и безопасно средство за всички проблеми с косата, а съставът му прави маслото подходящо за нанасяне върху скалпа и следователно не само разкрасява, но и възстановява косата отвътре. Също така маслата имат защитни способности - благодарение на тях косата придобива щит срещу увреждане (включително механично увреждане, като силно търкане с кърпата, разресване и т.н.). Ето защо маслата превъзхождат всеки серум за коса.
Серумът, който съдържа натурални масла, ще бъде ефективен само ако в състава му не влизат вещества, които ги дисквалифицират като укрепващо средство за луковиците на косата. Ако искате да възстановите и укрепите изтънялата коса, която расте по-бавно и се уврежда твърде бързо - по-добре посегнете към козметиката със съдържание на масла, която е безопасна за скалпа и изобилства от активни регенериращи вещества. Това е единственият начин да осигурите на косата си не само красив външен вид, но и здраве, на което вероятно държите най-много.
Коментари: #0