Омазнява ли се косата ви твърде бързо? Голяма част от потребителите се притесняват от този проблем. Мазната коса не само изглежда неестетично, но може да предполага и някои здравословни проблеми. Как да подхранваме мазната коса? Позволете на косата си да се изрази!
В ежедневната си грижа трябва да следвате съветите на специалистите, което означава превенция. Поддържането на косата от омазняване може да ни спаси от много проблеми с нея. Какво може да се направи, ако, за съжаление, вече сме засегнати от омазняването? Без значение дали е симптом на заболяване или просто козметичен проблем, омазняването на косата е неприятно. За да се справите ефективно с него, познаването на причините е от ключово значение.
Мазната коса е сплескана, натежала, без обем и лъскава по начин, който няма нищо общо със здравословния блясък. Тя изглежда така, сякаш не е мита от няколко дни, въпреки че била мита с шампоан още сутринта.
Мастните жлези са разположени по цялото тяло; в скалпа също. Те произвеждат себум, който е от съществено значение за защитата на кожата и косата от загуба на хидратация. Себумът съставлява естествена защитна бариера. Проблемът започва, когато жлезите произвеждат твърде много себум, което води до омазняване на косата. Количеството на себума зависи от много фактори. Обикновено косата се омазнява поради изключително сух скалп, който подтиква себумните жлези към усилена работа. Те обаче могат да бъдат стимулирани по механичен начин или заради хормоните.
Ето и най-честите причини за омазняване на косата:
Интересно е, че свръхпроизводството на себум може да е наследствено или да се съчетава с мазна кожа. Ако обаче имате сух или нормален тип кожа, източникът на проблема може да е друг, например неправилна грижа или миене.
Какво можете да направите, за да направите косата по-малко мазна? Очевидно е, че трябва да намалите всички фактори, които могат да стимулират работата на мастните жлези в скалпа. Отстраняването на причините е най-важно, напр. балансирано хранене, по-често миене на косата, избягване на продукти за грижа, които дехидратират скалпа. Обикновено обаче това не е достатъчно.
Можете да започнете битката още по време на етапа на почистването. Обикновено се чудим какъв шампоан да изберем. Това е добре, защото изборът на неправилен шампоан може да задълбочи проблема, вместо да помогне. Трябва да избягваме шампоаните за суха коса, силно овлажняващите и изглаждащите продукти, както и тези, предназначени за мазна коса. Това може да е изненадващо, но обяснението е просто. Първите имат твърде утежнени съставки, докато другите могат да доведат до прекомерно изсушаване на скалпа и да удвоят секрецията на себум.
И така, кой шампоан е най-добрият за мазна коса? Най-важни са леката консистенция и липсата на прекалено натоварващи съставки (напр. силикони). Идеалният шампоан за мазна коса трябва да съдържа билкови екстракти, особено коприва, черна ряпа, зелен чай, алое, цитрусови плодове, градински чай, репей, обикновен сапун. От време на време можете да отстранявате излишъка от себум с подходящ фармацевтичен продукт.
Трик: Можете да разреждате шампоана с вода (в съотношение 1:1), така че продуктът да е по-олекотен и да не утежнява косата.
Не се препоръчва да миете мазната коса със студена или гореща вода, защото поддържането на баланса е препоръчително при проблеми с мастните жлези. По време на миенето внимателните движения са правилният избор, за да не стимулирате жлезите по механичен начин. Трябва да миете мазната коса два пъти, за да отстраните замърсяванията по-ефективно и да осигурите дълготрайна свежест. Кога да се мие? Сутринта е най-подходящото време, тъй като себумните жлези са най-активни през нощта.
Колко често трябва да миете мазната коса? Време е да развенчаем един от най-популярните митове. Пропускането на миенето на косата за няколко дни не решава проблема. След като най-накрая я измиете, косата ще бъде също толкова мазна, колкото и преди. По този начин можем да си докараме фоликулит заради натрупването на себум. Трябва да миете мазната коса толкова често, колкото е необходимо; не по-често от веднъж дневно. Миенето всеки ден не ускорява омазняването, ако използвате щадящи шампоани (без силни миещи вещества) и спазвате няколко прости правила за миене на мазните кичури (вижте по-горе).
Правилото е просто: трябва да намалите всички неща, които могат да стимулират мастните жлези, напр. високите температури. Така че, ако трябва да се сушите със сешоар, използвайте студения въздушен поток и дръжте сешоара на разстояние минимум 15 см от скалпа. По време на борбата с този проблем е добре да се откажете от маша за къдрене и изправяне - всички топлинни оформящи уреди. Стегнатите прически и носенето на шапки са вредни за мазната коса. Нека се откажем от тях. Дали това ще бъде достатъчно?
Различните стилизиращи продукти, напр. восък, мусове, течна коприна, могат да засилят омазняването на косата. Определено трябва да се отървете от всички стилизиращи основи, фиксатори и продукти, които намаляват времето за изсушаване. Те могат да утежнят косата и да раздразнят скалпа. Четките с твърд косъм, гребените и популярният Tangle Teezer могат да причинят същото. За разресването на мазна коса е подходяща четка с мек и естествен косъм.
Очевидно е, че да! Съществува общоприетото мнение, че всяка маска, балсам или серум могат да утежнят мазната коса. Както обикновено, истината е някъде по средата. Всъщност това може да се случи, ако използвате неподходящи продукти. Всички правят една и съща грешка - отказват се от хидратацията, страхувайки се от бързото омазняване на косата. Това на практика е самоцелна ситуация; в резултат на това косата изпитва недостиг на вода и се опитва да я произведе, отделяйки повече себум. Ефектът е неблагоприятен.
Как да подхранваме мазната коса по правилния начин?
Друг начин за доставяне на нужното подхранване е редовното третиране на косата с масла преди измиване. Колкото и невероятно да звучи, растителните мазнини могат да ни помогнат да се справим с проблема. Ако маслата за коса съответстват на нуждите на косата, те могат да намалят омазняването, защото задържат водата, като по този начин неутрализират проблема с прекомерно изсушения скалп. Маслата оказват положително влияние върху функцията на мастните жлези. Важното е, че те са подходящи за употреба за скалпа, а не само за косата. В случай на мазна коса те са много по-добър избор от традиционните балсами. Най-добрите масла за мазна коса са, наред с други, маслото от репей или маслото от жожоба (ще го намерите в Nanoil за коса със средна порьозност).
Коментари: #0