Витамин С е кралят на грижата за тялото. Незаменим, перфектен и проверен - принадлежи към VIP групата на най-добрите подмладяващи и подобряващи кожата вещества. Неотклонно, това е един от най-ефективните „витамини на младостта“ с доказана ефективност. Няма друго подобно вещество, което да се счита за жизнеспособна алтернатива на витамин С. Тъй като човешкото тяло не е в състояние да произвежда само витамин С, трябва постоянно да се снабдява с него. Кожата изглежда се нуждае най-много от витамин С и най-добрата форма за доставяне на това основно хранително вещество в дермата е чрез нанасяне на серум. Защо? Как витамин С влияе на кожата? Продължете да четете и вашият подход към грижата за кожата ще се промени драматично.
Един от факторите, отговорни за причиняването на увреждане на епидермиса и дермата - включително неговите клетки - е оксидативният стрес. Свободните радикали са заклети врагове на вашата кожа: те не само променят скоростта на метаболизма на клетките, но и увреждат липидните и протеиновите структури. Следователно кожата старее по-бързо, губи своята еластичност и не е достатъчно силна, за да извършва ефективно процесите на саморегенерация.
Това е витамин С, който неутрализира реактивната форма на оксиди и азот. В резултат на това предпазва клетките от окислително увреждане и подпомага поддържането на адекватния редукционно-окислителен потенциал на клетките. Казано по-просто, молекулите на витамин С са изградени по такъв начин, че да могат да уловят увреждащия несдвоен електрон и да го направят неутрален за кожата.
Освен това витамин С засилва и други важни кожни процеси, напр. стимулира синтеза на керамиди, които изпълняват две задачи: зареждат кожата с вода и се борят със загубата на вода. Следователно, когато нивото на керамидите в дермата е адекватно, кожата остава еластична и процесите на стареене се забавят значително.
Струва си да се разбере, че витамин С е най-силният антиоксидант, познат на човека. Подходящ е за всички типове кожа, включително куперозната, защото е в състояние да фиксира капилярите и да увеличи тяхната еластичност. Този витамин не само ускорява процесите на зарастване на рани, но и предотвратява появата на отоци и синини. Това основно хранително вещество влияе положително на микроциркулацията и намалява зачервяването на кожата.
Това, което е невероятно за витамин С, е способността му да подчертава обезцветяванията по-добре от всяко друго вещество - забавя производството на меланин. Витаминът има нежно ексфолиращо действие, поради което насърчава процесите, отговорни за регенерирането на нови тъкани, действа противовъзпалително и бактерицидно, помага при лечение на акне.
Като възпрепятства неблагоприятните ефекти на някои кожни ензими - които са отговорни за разграждането на колаген, еластин и хиалуронова киселина - витамин С е добър за предотвратяване на бръчки. Тази „кралица на младостта“ също е призната за един от най-добрите естествени слънцезащитни продукти, който предпазва кожата от ултравиолетовите лъчи. Благодарение на това витамин С е в състояние да предпази дермата от канцерогенните ефекти на слънцето.
Озарена, изгладена и сияйна кожа, идеално овлажнена, без следи от обезцветяване, пигментация или петна. Излекувано акне без белези след акне, подобрен синтез на колаген (чието ниво намалява с възрастта), пълна защита срещу слънчева светлина.
Несъмнено един от най-благоприятните ефекти на витамин С е действието против стареене. Обаче свързването на витамин С с подмладяващо действие изглежда доста подценено. Истината е, че широкият спектър от приложения прави витамин С най-важният кондициониращ агент. Козметичните продукти, съдържащи витамин С, са напълно подходящи за:
Витамин C също е добро допълнение за подобряване на външния вид на кожата на лицето благодарение на естествените козметични масла (напр. масло от арган, сладък бадем или жожоба). Молекулите на витамин С се разбират с "мазните" молекули на EFA. Когато се комбинира с натурално козметично масло, витамин С печели способността да прониква в кожата в непроменена форма по-дълбоко. В заключение, витамин С и козметично масло са перфектна комбинация, която осигурява на всички типове кожа грижата, от която се нуждаят.
Чистият вариант на витамин С (l-аскорбинова киселина) е нестабилен: уязвим е на слънчева светлина и температура, бързо се окислява и губи свойствата си, което го прави способен да засяга само епидермалния слой. И все пак, дори в такава крехка форма, витамин С се смята за основен и ценен - той се използва за постигане на така наречения „флаш ефект“, който е мигновено изсветляване на кожата. L-аскорбиновата киселина също така служи на предназначението си, когато се използва в слънцезащитни продукти.
Производните на витамин С се използват често в продукти за красота, за да се възползват напълно от огромния му потенциал. Основните производни на витамин С са:
Най-полезната характеристика на витамин С е неговият подмладяващ кожата ефект, който се дължи на споменатата по-горе способност да се бори със свободните радикали. Въпреки това, витамин С трябва да се комбинира с добър носител, като мазен серум, за да му помогне да проникне дълбоко и да достигне подкожния слой. Масленият серум съдържа ценни липозоми, които са „мастни сфери“, които правят идеалния носител за нестабилен витамин С. Струва си да се разбере, че серумът за лице се фокусира върху кондиционирането на дълбоките слоеве на кожата, докато обикновените кремове за лице трябва да действат само повърхностно.
За да се улесни достигането на витамин С до подкожния слой, в козметиката се използват специални носители - липозоми, в които е заключено активното водоразтворимо вещество. Външният им слой е изграден от липиди, които улесняват транспортирането на витамин С през епидермиса.
В наши дни, благодарение на специални носители като липозоми, нанозоми, нанодискове, наногъби, доставянето на витамин С до най-дълбоките слоеве на кожата става възможно. Благодарение на току-що споменатите носители процесът на окисляване на витамин С се забавя с повече от няколко дни. Това е истинска революция в грижата за кожата, тъй като значително подобрява ефективността на витамин С: помага за съхраняването на това основно хранително вещество в тъканите и в резултат на това подхранва кожата по-добре.
Липозомите са микроскопични сфери. Вътрешността им е изпълнена с активно водоразтворимо вещество. Външната обвивка на липозомите е изградена от липиди, които помагат на витамин С да достигне до подкожния слой. Следователно, тези „мастни сфери“ са перфектен носител за молекулите на витамин С. Без тях витамин С нито би могъл да проникне дълбоко в кожата сам, нито би могъл да остане в непроменената си форма.
Коментари: #0