Всеки втори човек по света има пърхот, но често това е само епизодично явление. Независимо от всичко, косата и скалпът, засегнати от пърхот, се нуждаят от правилна грижа. За съжаление няма рецепта, защото много зависи от вида на пърхота. Обърнете внимание на косата си, за да намерите решение.
Не бива да забравяте, че всеки обезпокоителен проблем с косата има свой източник. Възможно е причините да са много и ние се стремим да открием съответната. Нека да подходим целенасочено към грижата за косата и да започнем да осигуряваме нещата, от които косата наистина се нуждае. Тогава проблемът ще изчезне.
Ще прозвучи малко налудничаво... всеки има пърхот. Най-просто казано, пърхотът представлява лющене на мъртвите кожни клетки по скалпа.
Човешкият скалп постоянно се възстановява и появата на пърхот е напълно нормална. След приключване на жизнения цикъл (около 28 дни) старите кожни клетки са мъртви и се заменят с нови. Ние се освобождаваме от мъртвите клетки, като ги ексфолираме, например по време на миене. Проблемът започва, когато кожата се лющи прекомерно; белите люспи са видими и падат върху раменете. Пърхотът се появява, когато жизненият цикъл на клетките се съкрати до 7-15 дни и процесът на ексфолиране е по-бърз.
Съществуват три основни вида пърхот:
Дрождевите гъбички (Pityrosporum ovale или Malassezia furfur) са най-честата причина за прекомерното лющене на кожата. Гъбичките се срещат естествено в кожата в малки количества. Те започват да бъдат опасни, когато се размножат при благоприятни условия, например при мазна коса. Метаболитните ѝ остатъци дразнят скалпа и нарушават процеса на възстановяване на епидермиса. Ето защо рядкото миене на косата може да доведе до появата на досаден пърхот.
Все пак гъбичките не са единствените причинители на пърхот. Има множество причини за прекомерното лющене на кожата. Често не осъзнаваме, че сами предизвикваме проблема. По-бързото и по-интензивно лющене може да е резултат от сухота и раздразнение на скалпа. Най-често срещаните причини за появата на пърхот са например:
Някои дерматолози твърдят, че гените също могат да причинят пърхот.
Ако не лекувате пърхота, той ще се отрази зле на прическата ви. Често е съпроводен с изтъняване на косата. Защо? Жизненият цикъл на косъма е нарушен и луковиците на косъма са по-слаби. Вследствие на това започвате да оплешивявате. Докато обсъждаме проблема с пърхота и косопада, (за съжаление) трябва да отбележим, че нарушената ексфолиация на кожата и омазняването на скалпа могат да доведат до засилено оредяване на косата.
Съществуват много средства за борба с пърхота, но както винаги - по-добре е да се предотврати, отколкото да се лекува. Пърхотът е рецидивиращо състояние на кожата, което е досадно и много трудно за премахване. Ето защо трябва да се грижите добре за косата и скалпа си, за да избегнете проблема. Ключът е в превенцията.
Ако все пак се сблъсквате с кошмарния пърхот, добавете към грижата за косата си продукти против пърхот и се отървете от проблема.
Правилният шампоан против пърхот е инструментът, който променя хода на борбата с пърхота. Почистването на скалпа с традиционни продукти може да се окаже неуспешно, защото те не съдържат противогъбични съставки и не са посветени на този проблем. Добрият шампоан против пърхот трябва:
Друг важен съвет е свързан с това колко често да миете косата, когато имате пърхот. Трябва да сте наясно, че шампоанът против пърхот няма да бъде ефективен, ако не го използвате редовно. Измиването е най-важното при борбата с пърхота, така че го правете колкото е възможно по-често. Препоръчва се косата да се мие всеки ден или всеки втори ден. В същото време трябва да внимавате да не премахнете естествената защитна липидна бариера, което може да доведе до изключително сух скалп. Вследствие на това организмът би реагирал, като произвежда твърде много себум. Ако се борите с пърхота, трябва да спазвате две правила, докато миете косата си. Правете го често и използвайте само щадящи продукти. Можете да използвате последователно силен шампоан против пърхот и деликатен хидратиращ шампоан за хидролипидния баланс на скалпа.
Правилната грижа за косата - това е най-доброто средство за борба с пърхота. Все пак, въпреки големите усилия, е невъзможно да се справите с проблема само за няколко дни. Раздразненият скалп, който е бил атакуван от дрождите, трябва да разполага с време за възстановяване и привеждане на процеса на ексфолиация в нормално състояние. Желателно е да проявите търпение.
Правилният шампоан против пърхот ви позволява да премахнете проблема, но е добре, ако подхранвате скалпа и косата с допълнителни методи. Правилното подхранване и хидратиране са от решаващо значение. Витамините от група В, витамините А и Е, минералите (които се съдържат в рибата, сиренето, брюкселското зеле, ядките, слънчогледовите и тиквените семки) доставят много ползи за кожата и косата. Всички хранителни вещества обаче действат по-добре, ако ги доставите с козметика (балсам, маски, масла). Това е много по-добро решение, защото въздействате директно на косата и луковиците.
Можем да посегнем и към домашните средства за борба с пърхота.
Коментари: #0