Не смятате, че косата ви се нуждае от силно почистване? Ако слагате маски, балсами и масла всеки ден, косата ви сигурно плаче за детокс. Разберете как да почистите дълбоко скалпа и косата си.
Грижата за косата е сложна – не можете да стигате до крайности. Ако не успеете да осигурите необходимите хранителни вещества, косата ви губи жизненост и блясък. От друга страна, преувеличената грижа за косата също вреди. Намирането на златната среда е задължително. На помощ идва редовният детокс на косата – дълбоко пречистване на скалпа и косата.
Има много елементи, които отслабват косата, вариращи от неправилна грижа за косата или липсата на такава до използване на неподходящи продукти. Прекалено многото грижи и прекомерното използване на продукти също може да навреди на косата.
Дори дебелата, гъста коса става по-слаба поради твърде много стилизиращи продукти или прекомерна употреба на маски и балсами, да не говорим за козметика, пълна с устойчиви филмообразуващи вещества като силикони. Трудно е да ги премахнете от косата, особено когато се ограничите до меки шампоани. Как да поправя това? Крайно време е да се заемете с дълбоко почистване на косата.
Детоксът на скалпа е изключително важен елемент от трихотерапията. Доказано е, че замърсяванията (включително прах, мръсотия, стилизиращи праймери, съставки на маската, дори масла), които се натрупват върху косата и запушват изходите на себумните жлези, имат вредно въздействие върху външния вид и здравето на косата. Без редовно почистване косата ви:
Редовните процедури за почистване на косата и скалпа са от огромно значение. Трябва да осигурите на косата детоксикация, независимо колко често я миете. Ако използвате меки шампоани без SLS, почистващият ефект е много нежен и повърхностен. Веществата, които са най-силно полепнали по косъма, остават и се натрупват върху косъма, образувайки разрушителен слой. Можем да почистим косата само с помощта на силно избистрящ шампоан или трихологичен скраб.
Има две възможности, от които да изберете:
Първият вариант определено е по-евтин и лесен за изпълнение. Процедурата в салона е много по-скъпа и отнема повече време, тъй като изисква редовни срещи.
Поне веднъж седмично. Ако скалпът и косата ви са много деликатни, не трябва да правите почистващи процедури по-често от веднъж на всеки десет дни.
Едно от най-важните правила в грижата за косата гласи, че редовната употреба на шампоани SLS и SLES унищожава косата. Вярно е, защото тези силни препарати оставят косата изключително суха. Въпреки това, имайки предвид задължителната детоксикация от време на време, те правят чудеса и не трябва да ги изключвате от грижата за косата си. Така наречените агресивни шампоани са създадени за редовно и дълбоко почистване всяка (друга) седмица.
Какво да използвате за почистване на косата и скалпа?
Почистването на косата и скалпа изисква подходящи продукти, които ни позволяват лесно да се отървем от токсините, силиконите, минералните масла и др. Ако планирате детокс, обърнете се към:
Както в повечето случаи, дори премахването на силикони от косата може да стане без използването на готова козметика. Освен скраб за скалп с масло и кафява захар или морска сол, който можете да си направите у дома, има още няколко "направи си сам" средства за коса и скалп, които ги поддържат чисти.
Кои домашни методи за почистване на косата и скалпа си струва да се изпробват?
Това е изключително популярен метод, който ви позволява лесно и естествено да почистите скалпа си. Смесете супена лъжица сода за хляб с няколко супени лъжици вода (пулпата трябва да има консистенция на балсам), нанесете върху косата и скалпа, изплакнете с хладка вода след няколко минути. Има още нещо обаче!
Определено трябва да комбинирате почистването със сода за хляб с друга рутина – изплакване на косата с кисела смес. Содата бикарбонат напълно лишава косата от нейната естествена защита. Косата има отворени кутикули, поради което е груба, губи влага и хранителни вещества. Всичко, което трябва да направите, е да опитате изплакване с ябълков оцет, което затваря и изглажда кутикулите. Освен това оцетът има допълнителни почистващи свойства и възстановява рН баланса на скалпа.
Измиването на косата с козметична глина е друга алтернатива на шампоаните. Тази проста, натурална съставка има удивителен почистващ ефект – привлича всички нечистотии и токсини, което я прави прекрасен детоксикатор на косата и скалпа. Нанасянето на глина върху косата под формата на маска, скраб или добавка към нежен шампоан ви позволява да пречистите и дезинфекцирате скалпа си, както и да регулирате работата на себумните жлези. Не е необходимо сами да направите тази почистваща процедура. Можете да избирате между чиста козметична глина или готовата суперпочистваща маска за коса с активен въглен и бяла глина от Nanoil.
Билките имат и блестящ почистващ ефект. Използвайте ги за приготвяне на пречистващи изплаквания за коса. Въпреки че тяхната почистваща сила не е толкова силна, колкото на SLS шампоаните, те могат да подобрят терапията ви за детоксикация на косата и скалпа. Зелен чай, коприва, мащерка, лайка, розмарин и градински чай имат пречистващи и кондициониращи свойства. Всичко, което трябва да направите, е да използвате билков разтвор като последно изплакване след всяко измиване на косата. Ще видите разликата само след няколко седмици.
Ключова стъпка! Дълбокото почистване на косата и скалпа ни лишава както от замърсяванията, така и (за съжаление) от естествената хидролипидна обвивка, която ни предпазва от вредни елементи и предотвратява загубата на вода.
Ето защо, след използване на избистрящ шампоан, трихологичен скраб или други техники за детоксикация на косата и скалпа – подхранването на косата е задължително. Можете да го направите по няколко начина. Балсамът изглежда най-лесният начин, но той дава повърхностен ефект. Лечението с масло за коса у дома работи много по-добре, подхранва, изглажда и защитава косата, както и възстановява естествената хидро-липидна бариера.
След детоксикация на косата и скалпа използвайте натурално масло. Прилагането на смес от масла като Nanoil е добро решение, доставяйки всички нужди на косата ви, за да остане здрава и зашеметяваща.
Коментари: #0